Jana jede na výlet – Břeclavsko s předsedou Vítkem Rakušanem


V sobotu přijela k nám na Břeclavsko návštěva – náš lídr Vít Rakušan! A tak jsme mu společně jedničkou naší jihomoravské kandidátky Radkem Holomčíkem ukázali krásy a zajímavosti našeho regionu.

Začali jsme v Popicích u pana farmáře Zabloudila. Ten zde již od devadesátých let hospodaří s celou svou rodinou, dokonce se mu povedlo provázat farmu se svou zálibou v myslivosti. Co ho ovšem trápí jsou neustálé kontroly ze strany státu a úvěry, které si musí na zemědělské stroje brát. Navrhl tedy vytvořit jakousi formu spolupráce, kdy by mohli stroje farmáři mezi sebou sdílet či by se jim ulehčily podmínky pro získání úvěru. Líto je mu i neprovázanosti mezi agendami zemědělství a životního prostředí, které jdou mnohdy proti sobě, přestože by měly spíše spolupracovat.

Pochlubil se nám svými větrolamy z topolů a třešní, které poskytují výborný kryt proti větru a chrání půdu před erozí. Větrná eroze totiž může být velmi zlá – stalo se mu, že herbicidy ze slunečnic přenesl vítr na hrozny a tím je nenávratně poškodil.


Pan Zabloudil měl výklad skutečně zajímavý, ale náš program byl nabitý, a tak jsme se museli rozloučit a přesunout se dál. Konkrétně k mým známým do Hustopečí, vinařům Vrbovým. Hospodaří na čtyřech a půl hektarech vinic, provozují rodinný penzion a také vyrábí tzv. bio víno. Používají různé techniky kvašení, víno ukládají do nerezových i dubových sudů a téměř vůbec nepoužívají siřičitany. Tuto rodinnou tradici bude po rodičích brzy přebírat dcera Libuše, která řídí zpracování hroznů a výrobu vína, a navíc je i dvojnásobnou mistryní ČR v sekání sektů! Během coronavirové krize bohužel prodali svého vína málo, jelikož se zaměřují spíše na konzumaci přímo u nich ve sklípku, naštěstí však tuto nepřízeň osudu přečkali a jejich bio víno je k dostání i nadále.

Poté nastal čas vydat se přímo do Břeclavi, a to na unikátní akci – neckyádu! Na již šestou bobří neckyádu, v níž se soutěží o to, kdo dokáže nejrychleji na podomácku vyrobeném plavidlu sjet řeku Dyji, jsme vyslali hned dvě plavidla – jedno řídili naši mladí členové mSTAN, druhé přímo náš předseda Vítek Rakušan s lídrem Radkem Holomčíkem! Legrace to byla veliká a jak se říká – sláva starým, ale mládí vpřed! Vítek s Radkem tedy nakonec skončili druhý, pohár si odnesla naše mladá krev.

I když jsem se ohromně bavila, po neckyádě jsem musela zpět domů do Moravské Nové vsi, kde se ještě stále potýkáme s následky tornáda. Ovšem Vítek s Radek pokračovali dále, a to do strážnického baru Helenka, kde diskutovali s občany o našich programech, naší koalici i důvodech, proč právě my dokážeme vrátit naší zemi budoucnost. Tak doufám, že si večer náramně užili a že se u nás Vítkovi líbilo. Tak Vítku, zase brzo přijeď!

138 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše